Sobre Gdynia

Gdynia to jedno z najmłodszych miast w Polsce. Wchodzi w skład trójmiasta wraz z Gdańskiem i Sopotem. Miasto powstało razem z portem w okresie międzywojennym i otworzyło Polsce dostęp do morza. Miasto jest bardzo młode, dlatego nie znajdziemy tu XIX- wiecznych kamienic. Większość miasta zasiedla nowoczesne budynki, gdzieniegdzie znajdziemy budowle z dwudziestolecia międzywojennego. Gdynia nazywana jest miastem modernistycznym. W centrum miasta znajdziemy wiele przykładów gdyńskiego modernizmu. Jednym z takich przykładów jest Miejska Hala Targowa, wybudowana w latach 30. Hala targowa od zawsze była symbolem tego miasta, która aktualnie jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych.

Gdynia to stolica polskiego filmu. Tu znajduje się największy Teatr Muzyczny w Polsce im. Danuty Baduszkowej. W Teatrze Muzycznym corocznie odbywa się słynny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W Gdyni działa Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Gdyńska Szkoła Filmowa.

Gdynia jest miastem kultury. Na deptaku wzdłuż morza codziennie przechadzają się tłumy ludzi. Plaża i nadmorski deptak to zdecydowanie miejsce spotkań wszystkich gdynian.
W Gdyni od lat organizowany jest wszystkim znany Open’er Festival. To największy i najbardziej zróżnicowany festiwal w Polsce. Co roku występują na nim najważniejsi międzynarodowi artyści. To wydarzenie przyciąga do Gdyni ogromne ilości ludzi.